Kilka dni temu, na kanale H2, trafiłam na 8. odcinek serii „Starożytność: 10 naj…”. Oglądając program pomyślałam – jestem szczęściarą. I na bazie tego chwilowego wzrostu pozytywnego widzenia świata powstaje ten wpis.
Odcinek nosi tytuł „Najwspanialsze zabytki starożytności”, chociaż w samym programie najchętniej używano określenia „największe budowle antyczne”.
Listy tego typu zawsze są pewnym uproszczeniem. Nie będę porównywała liczb, aby sprawdzić, czy faktycznie są to największe budowle. Tym bardziej, że tytuł odcinka mówi o najwspanialszych zabytkach, a to już jest mało sprawdzalne, bo w dużej mierze zależy od upodobań.
W związku z tym z samą listą nie będę dyskutowała, tym bardziej, że to właśnie ona wywołała u mnie pozytywną myśl. Ale o tym trochę później.
Nie jestem historykiem, jednak po obejrzeniu programu mam jedną zasadniczą wątpliwość. Czy używanie terminu antyk jest odpowiednie dla tej wybranej grupy zabytków?
Na liście znajdują się obiekty spoza obszaru basenu Morza Śródziemnego, czyli regionu starożytnej Grecji i Rzymu.
Według reguły, której mnie uczono, antyk to część, podzbiór starożytności, bo obejmuje dorobek (jedynie) starożytnej Grecji i Rzymu. Podczas gdy starożytność to osiągnięcia wszystkich cywilizacji jakie istniały przed naszą erą.
Podejrzewam, że tłumacz uznał, że starożytność i antyk to to samo. W przypadku tej akurat listy, obejmującej zabytki z terenów Europy, Azji, Afryki i Azji, wyraźnie mi to przeszkadzało. Ale pewnie większość uzna, że się czepiam.
Nie przeciągając więc czepiania się, przechodzę do listy 10. największych budowli starożytności. Kryterium wielkości odnoszono do różnych cech m.in.: wysokość, długość, powierzchnia.
10 najwspanialszych budowli starożytności
★★★
Posągi na Wyspie Wielkanocnej (10)
Chile-Ameryka Południowa
Monolityczne rzeźby z Wyspy Wielkanocnej zwane moai. Odnaleziono 887 posągów. Niektóre z kolosów ważą ponad 18 ton i mają ponad 6 metrów wysokości. Największy znaleziony (nieukończony) moai ma 21 metrów wysokości, a jego waga szacowana jest na 270 ton.
★★★
Stonehenge (9)
Wielka Brytania-Europa
Megalityczna budowla złożona z gigantycznych bloków kamiennych tworzących kręgi. Głazy mają od 4 do 9 metrów wysokości, a waga pojedynczych kamieni szacowana jest w przedziale 25 do 40 ton.
★★★
Kolos Rodyjski (8)
Grecja (wyspa Rodos)-Europa
Jeden z siedmiu cudów świata starożytnego. Olbrzymich rozmiarów posąg greckiego bóstwa słońca Heliosa. 33 metrowa figura z brązu stała u wejścia do portu na wyspie Rodos.
★★★
Piramida Kukulkana w Chichen Itza (7)
Meksyk-Ameryka Północna
Jedna z najbardziej okazałych piramid świata Majów. 30 metrów wysokości, 55 metrów długości u podstawy i 3080,25 m² powierzchni. Chichen Itza i Piramidę Kukulkana zwiedzałam w czerwcu 2019 roku.
★★★
Skarbiec w Petrze (6)
Jordania-Azja
Najbardziej znany zabytek skalnego miasta Petra. Frontowa ściana wykutej w skale budowli ma wysokość ponad 40 metrów i szerokość 25 metrów. Petrę zwiedzaliśmy, zachwycając się Skarbcem Faraona, w styczniu 2011 roku.
★★★
Koloseum (5)
Włochy-Europa
Najbardziej znany rzymski amfiteatr. Wysokość murów Koloseum przekraczała 48 metrów, obwód budowli – 524 metry, a powierzchnia to 2 hektary. Koloseum pierwszy raz zwiedzałam w lipcu 1993 roku.
★★★
Karnak (4)
Egipt-Afryka
Karnak należy do największych na świecie kompleksów świątynnych. Zajmuje powierzchnię ponad 100 hektarów. Karnak zwiedzaliśmy w kwietniu 2002 roku.
★★★
Angkor Wat (3)
Kambodża-Azja
Święte miasto Angkor Wat, to największy na świecie kompleks świątynny. Zajmuje powierzchnię ponad 195 hektarów, a jest częścią kompleksu Angkor Thom o powierzchni 8400 hektarów. Angkor Wat zwiedzaliśmy w listopadzie 2017 roku.
★★★
Piramida Cheopsa (2)
Egipt-Afryka
Jedyny z siedmiu cudów świata starożytnego, który przetrwał do naszych czasów. Wielką Piramidę zbudowano z 2,3 mln kamiennych bloków, wzniesionych na wysokość ponad 140 metrów (dzisiaj to 137 metrów wysokości). Powierzchnia jej podstawy przekracza 5 hektarów. Piramidę Cheopsa zobaczyłam na własne oczy w czerwcu 2022 (20 lat po mojej pierwszej wizycie w Egipcie ?).
★★★
Wielki Mur Chiński (1)
Chiny-Azja
Wielki Mur Chiński uznany jest za najdłuższy obiekt na świecie wybudowany przez człowieka. Rzeczywistości to sieć wielu murów wzniesionych w różnych okresach. W czasach świetności budowla liczyła ponad 7600 km długości, do czasów obecnych zachowało się ok. 2400 km. Na Wielki Mur Chiński wspięliśmy się w lutym 2012 roku.
Jestem szczęściarą
Jestem szczęściara co najmniej z kilku powodów, ale dzisiaj skupiam się na jednym z nich. Jestem szczęściarą, bo z 9. możliwych do zobaczenia miejsc, umieszczonych na tej liście, widziałam aż 7. Wszystkie one na swój sposób zachwycają, imponują, a nawet onieśmielają. Za każdym kryje się bogata historia, imponujące osiągnięcia, ale także ciężka praca ludzi, a nie rzadko również ich śmierć.
Z największym sentymentem wspominam Karnak. Miałam okres fascynacji historią Egiptu i zobaczenie zabytków starożytnych Teb, było spełnieniem marzeń.
Największym zaskoczeniem było wykute w skale miasto Petra. To prawda, że Skarbiec Faraona robi największe wrażenie, ale mnie oczarowała cała przestrzeń skalnego miasta. Po przejściu wąskiej drogi wśród skał (wąwóz As-Sik) poczułam się jak przeniesiona w inny świat.
Gdy oglądam nasze zdjęcia, nadal zaskakuje mnie fakt, że Wielki Mur Chiński zwiedzaliśmy bez przeciskania się przez tłum turystów. Na wielu odcinkach byliśmy całkiem sami. I chociaż było straszliwie zimno, to ze mną pozostały surowość krajobrazu, błękitne niebo, cisza oraz zawiłości i wzniesienia Wielkiego Muru.
Z wymienionych w programie miejsc, które ja mogłam zobaczyć na własne oczy, najbardziej niesamowite, imponujące i zachwycające jest dla mnie Angkor Wat. Nie tylko za sprawą zajmowanej powierzchni i liczby zachowanych budynków. Kunszt, precyzja, różnorodność i klimat tego miejsca są niesamowite. To rozległy, zaczarowany świat, który dzięki rozmiarom pozwala się w nim zagubić i przenieść nie tylko w inny świat, ale inną rzeczywistość.
Jestem szczęściarą, bo 20 lat temu poślubiłam Mężczyznę, który otworzył przede mną świat i trzymając mnie za rękę przez ten świat ze mną kroczy. Dziękuję Ci Raduń.?
*Chichen Itza, Petra, Koloseum i Wielki Mur Chiński znajdują się na liście siedmiu nowych cudów świata.
*Zdjęcia miejsc, których nie widziałam pochodzą z serwisu Pixabay.
Ostatnio komentowane