Wczoraj w Polsce obchodzono Ostatki, czyli ostatni dzień karnawału. Dzisiaj Środa Popielcowa – zaczyna się Wielki Post, który będzie trwał aż do Wielkanocy.
W Szwajcarii okres karnawału przesunięty jest nieco w czasie. Fasnacht (niem.), czyli “wigilia postu” przypada na koniec lutego lub początek marca. Uroczystości odbywają się w wielu miastach, prym jednak wiodą kantony katolickie, choć nie tylko. Główną atrakcją są parady przebierańców w niesamowitych kostiumach i maskach oraz występy orkiestr dętych.
Guggenmusik (Guggemuusig, czy Katzenmusik) to zespoły składające się w przeważającej części z instrumentów dętych, które głośno, z werwą, za to nie zawsze pięknie i równo 😉 grają podczas całych obchodów. Często są to światowe przeboje w charakterystycznej, skocznej aranżacji. Im większy karnawał, tym więcej orkiestr rozstawionych w różnych częściach miasta i tym głośniejszy przemarsz.
Szwajcarzy traktują Fasnacht bardzo poważnie, niektóre grupy karnawałowe ćwiczą cały rok aby podczas obchodów dać czadu i zaszaleć. Przygotowywane są imponujące, często ręcznie robione kostiumy i maski .
Jeżeli Was pobyt w Szwajcarii przypadać będzie akurat na czas karnawału, warto wybrać się na tradycyjne pochody organizowane w tym czasie w całej Szwajcarii. A niezapomnianych wrażeń dostarczą dwa najważniejsze z nich:
Basel-Morgenstraich
Najbardziej znany i największy karnawałowy pochód to Basel Fasnacht. Rozpoczyna się nietypowo, bo w poniedziałek po Środzie Popielcowej (czyli w najbliższy poniedziałek). O godzinie 4 rano, w całym mieście zostają wyłączone świata i odbywa się inauguracyjny marsz ulicami Bazylei.
Pochód o nazwie Morgenstraich (poranna psota) odbywa się w ciemnościach, a jedyną jego ozdobą są lampiony oraz podświetlane platformy ciągnięte przez przebierańców. Nawet robienie zdjęć z użyciem flesza może być odebrane jako nietakt. Nocny pochód rozpoczyna zabawę, która w Bazylei trwa trzy dni.
Lucerna-Fritschiumzug
Dłużej bo sześć dni świętuje Lucerna. Fasnacht rozpoczyna się w czwartek (nasz “Tłusty Czwartek”) paradą Fritschli – Fritschiumzug. Przez kolejne dni przez starówkę Lucerny przetoczą się liczne platformy, przemaszerują tłumy przebierańców oraz niezliczona liczba ferajn odegra swoje Guuggenmusigkonzerte.
W tym czasie organizowane są liczne imprezy towarzyszące. Obchody kończą się we wtorek (polskie “Ostatki”) kolorową paradą dziecięcą oraz przemarszem orkiestr. Około godziny czwartej nad ranem, w Środę Popielcową miasto oficjalnie wkracza w okres postu. Karnawał w Lucernie jest mniej uroczysty, za to głośniejszy i bardziej energiczny. 🙂
Pomniejsze imprezy w ramach Fasnacht organizowane są w całym kraju. U nas obchody zaplanowane są na ten weekend. W tym roku jeszcze na żadnym nie byliśmy, jeżeli starczy nam samozaparcia, aby wstać w środku nocy, może wybierzemy się na “Poranną Psotę” do Bazylei.
Ostatnio komentowane