Atlas Wysoki
Góry Atlas rozciągają się na długości 2000 km, zajmując obszary na terytoriach: Maroka, Algierii oraz Tunezji. Najwyższe pasmo to Atlas Wysoki, którego początek wyznacza marokański port Agadir, by biec dalej w głąb kraju. Najwyższy szczyt to Tubkal – osiąga 4167 m n.p.m.
Panuje tu klimat podzwrotnikowy. Jałowe wzgórza przecinają malownicze wąwozy i koryta wadi*. Pejzaż kamiennej pustyni urozmaicają zielone oazy – aż po skraj Sahary. Rdzenną ludność Gór Atlas stanowią Berberowie.
Odległość jaką dzisiejszego dnia musieliśmy pokonać to ponad 200 km. Poruszaliśmy się (8 os.) małym busikiem. Kierowca zatrzymywał się kilkukrotnie. Poza punktami widokowymi, „obowiązkowe” są postoje przy zaprzyjaźnionych sklepikach, straganach czy wytwórniach kosmetyków. Nie pierwszy raz się z tym spotykamy, więc nie było zaskoczenia. Zaskoczona natomiast byłam, ilością chętnych na przejażdżkę wielbłądami. Łatwo mi mówić, bo ja takową zaliczyłam ponad dziesięć lat temu w Egipcie.
Dwie rzeczy są niezbędne przy takiej wyprawie: lekka, ale nieprzewiewna kurtka oraz okulary przeciwsłoneczne. W moim przypadku ta liczba szybko wzrosła do trzech, tą trzecią okazał się Aviomarin!
Teoretycznie wyrosłam już z nietolerancji na jazdę samochodem. Od lat nie biorę nic, nawet przed całodniową podróżą. Tym razem kręta droga oraz brawura kierowcy (a może jeszcze inne czynniki) spowodowały, że jazdę (szczególnie powrotną) znosiłam źle. W tym kontekście (wcześniejsze) liczne postoje, były mi bardzo na rękę, podczas powrotu nawet za nimi zatęskniłam.
Ksar Ajt Bin Haddu
Jedna z najpiękniejszych marokańskich kasb, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Ze względu na swoje położenie na trasie karawan, między Marrakeszem a Warzazatem, miała duże znaczenie jako miasto handlowe. Malownicza wioska od wielu lat służy za tło dla wielu filmów. Kręcono tu sceny do takich produkcji jak: Kleopatra, Gladiator czy Aleksander.
Położona jest nad brzegiem Wadi Mellah. W korycie podobno zazwyczaj, nie ma wody, ale o tej prze roku była. Przekraczaliśmy ją idąc po kamieniach i workach z pisakiem. Miała to być swego rodzaju atrakcja, ale przede wszystkim sposobność do zarobienia kilku dirham przez dzieci, które brodząc w wodzie po kostki, podają rękę, a później oczekują zapłaty za okazaną pomoc.
Wioska w przeważającej części nie jest zamieszkana, większość rodzin przeniosła się na drugą stronę Wadi Mellah. Od kiedy nad rzeką wybudowano most, nieliczni powrócili do niszczejących domostw – dziś w ksarze mieszka tylko kilka rodzin.
Kasba ma przepiękny kolor ochry, który nadają jej gliniane ściany budynków, a wznosi się na wzgórzu z różowego piaskowca.
Warzazat
Położony jest na wysokości 1160 m, w miejscu gdzie łączą się doliny Wadi Dara i Wadi Dadis, przy głównej trasie prowadzącej z gór na pustynię. Jest częstą bazą wypadową wycieczek do Ajt Bin Haddu czy gaju palmowego w Sakurze.
Warzaat został założony przez Francuzów w 1928 roku, jako strategiczna baza kontrolująca południe kraju – stacjonowała tu Legia Cudzoziemska.
Większość wycieczek odwiedza, położone tuż za miastem, Studia Filmowe Atlas. Nas przywieziono pod włoskie studia filmowe Andromeda, ale poza dwoma osobami, wszyscy zwiedzaliśmy mieszczącą się na wprost, jedyną zabytkową budowlę w mieście – kasbę Taurirt.
Kasba Taurirt
Była siedzibą rodu Glawich, który na początku XX wieku władał całym południem kraju i kontrolował dostęp do Atlasu Wysokiego. To ten ród jako pierwszy podjął współpracę z Francuzami.
Fasada kasby podobna jest do innych tego typu budowli, zdobią ją otwory oraz geometryczne, wklęsłe wzory. W środku pomieszczenia zaskakują różnorodnością. Płaszczyzna podłóg i sufitów znajduje się na różnych wysokościach – ma się wrażenie jakby się chodziło po labiryncie. Sale zdobią wielobarwne sufity: drewniane oraz plecione z sitowia. Arkadowe przejścia bez drzwi, pozostałości pięknych sztukaterii z motywami kwiatowymi i geometrycznymi, mozaiki.
Obok kasby leży ksar, ale nie mieliśmy aż tyle czasu aby się tam przespacerować.
Wspomniałam o dwóch moich zdaniem niezbędnych rzeczach, które warto mieć ze sobą udając się na wycieczkę w Atlas Wysoki oraz kasby.
Do lekkiej kurtki i okularów przeciwsłonecznych już dorzuciłam Aviomarin, ale to tylko dla tych, którzy podobnie jak ja, miewają problemy podczas jazdy samochodem. Wspomnę jeszcze o kremie z filtrem oraz dobrych butach. Pogodę mieliśmy piękną, ale wiał silny i przenikliwy wiatr. Połączenie zdradzieckie i uciążliwe, wielokrotnie zakładałam kurtkę by za chwilę ją zdejmować. Chodzenia np. w klapkach po zboczach wzgórz i stromych uliczkach kasb – zwyczajnie sobie nie wyobrażam.
Jutro jedziemy nad morze. Tym razem skorzystaliśmy z oferty hotelowej. Wróciliśmy zbyt późno i zbyt zmęczeni, aby udać się w miasto i targować o cenę. Sami zaproponowaliśmy kwotę, która została przyjęta, więc pewnie trochę przepłaciliśmy. Jutro sprawdzimy, czy było warto.
*Wadi, ued – forma powierzchni Ziemi, rodzaj suchej doliny występującej w obszarach pustynnych (pustynia), o zwykle stromych ścianach i płaskim, zajętym przez suche koryto dnie.
Ostatnio komentowane