Teotihuacan
„miejsce, gdzie ludzie stają się bogami”
Teotihuacan wznosi się na wysokości 2300 metrów. Jest jednym z najbardziej imponujących miast prekolumbijskiego Meksyku. Zabudowa obejmowała min. piramidy, świątynie oraz pałace. W kompleksie miejskim znajdowały się place targowe, spichlerze, teatry i boiska do gry w pelotę. W czasach swej świetności, populacja sięgała nawet 125000 mieszkańców i zajmowała obszar ponad 20 km².
Teotihuacan założono przed naszą erą, a mieszkańcy opuścili je około 650 roku n.e.
Później Aztekowie uznali je za miejsce święte, wierząc że Teotihuacan zbudowali mityczni giganci, zwani quinametin. Mieli oni żyć przed pojawieniem się ludzi, a zginąć wskutek wielkiej katastrofy.
Zwiedzanie tego ogromnego terenu, wymaga sporej ilości czasu i wytrwałości. Teren jest nierówny, sporo tam również wspinaczki po stromych schodach, a wszystko to na otwartej przestrzeni zalanej słońcem.
Oglądaliśmy m.in.:
- Piramida Słońca – jedna z największych na świecie – 65 metrów wysokości. Wzniesiona prawdopodobnie w II wieku n.e.
- Piramida Księżyca – niższa od Piramidy Słońca, czego nie widać gdyż zbudowana jest na wzniesieniu, co optycznie zrównało ich wysokość.
- Pałac Quetzalpapalotla – jego nazwa pochodzi od mitologicznych stworów (ptako-motyle), które zdobią filary na pałacowym dziedzińcu.
- Pałac Tepantitla, w którym podziwia się wspaniałe murale.
- Aleja Zmarłych – nazwana tak przez Azteków, którzy mylnie uznali, iż stojące wzdłuż niej budynki są królewskim grobowcami.
- Świątynia Quetzalcoatla – wzniesiona około 200 roku n.e. ozdobiona znanym motywem masek Pierzastego Węża – Quetzalcoatla oraz boga deszczu – Tlaloca.
Cacaxtla
„miejsce, gdzie deszcz umiera w ziemi”
Cacaxtla, była stolicą Olmeków-Xicalanca. Wśród ruin, które odsłonięto, znajdują się jedne z najlepiej zachowanych malowideł ściennych w Meksyku. Zbliżając się do zadaszonego stanowiska archeologicznego, można mieć wątpliwości co do sensowności odwiedzin tego miejsca.
Otoczenie nie jest porywające, a metalowy dach paskudny. Jednak murale są naprawdę piękne, a wyobrażenie sobie tego w pierwotnej skali i ilości – imponujące.
Dwa kilometry dalej zwiedzaliśmy zespół platform i piramid z ok. 1000 roku p.n.e. – Xochitecatl.
Cholula
“miejsce ucieczki, w którym spada woda”
Tutaj chodziliśmy korytarzami największej, pod względem objętości, piramidy na świecie. Szacunki mówią o 3,3 miliardach metrów sześciennych objętości, podczas gdy piramida Cheopsa to 2,4 miliardów metrów sześciennych.
Wielką Piramidę wzniesiono ku czci Quetzalcoatla, a jej początki sięgają III wieku p.n.e. W ostatniej fazie budowy całą konstrukcję pokryto grubą warstwą gliny, którą porosła roślinność. To spowodowało, że piramida przypomina naturalne wzgórze i jest praktycznie niewidoczna. Archeolodzy odsłonili i odrestaurowali część jednej ze ścian. Na szczycie wzgórza stoi rzymskokatolicki kościół.
W kolejnym wpisie miasteczka:
Tepotzotlan, Tonantzintla i Puebla
oraz ukryte w nich perełki.
Ostatnio komentowane