Nie mogę uwierzyć, że dokładnie miesiąc temu, 7 marca 2020 roku, byłam tam, gdzie teraz rozgrywa się największa tragedia Stanów Zjednoczonych związana z koronawirusem. Wierząc, że lepsze czasy muszą przyjść, zapraszam na spacer po Nowym Jorku.❤️
Najgęściej zaludnione miasto Stanów Zjednoczonych. Blisko 9 milionów mieszkańców i ponad 60 milionów turystów rocznie! Na jego obszarze mówi się w ponad 800 językach. Najczęściej wyszukiwane miejsce na świecie, w wyszukiwarce Google – Nowy Jork!
W tym wpisie pokazuję, jak można spędzić dzień w sercu Nowego Jorku. Co można zobaczyć zwiedzając nowojorski Manhattan.
Gdyby ktoś miał okazję tylko przelatywać nad Nowym Jorkiem, to zapewniam, że już samo to jest niezapomnianym przeżyciem. Oczywiście pod warunkiem posiadania miejsca przy oknie. Nowy Jork widziany z lotu ptaka – powala. Widziałam panoramy różnych miast, ale NYC widziany z wysokości nie tylko zachwyca, on budzi respekt.
W Nowym Jorku byłam dwa razy, ale to pierwszy tak obszerny tekst o Big Apple. Na blogu jest natomiast kilka wpisów zdjęciowych, które mogą Was zabrać na spacer po Nowym Jorku:
- Nowy Jork (listopad 2011) – Manhattan oczami Mojego Męża
- Nowy Jork z dzieckiem cz.1 (marzec 2016) – Igorek w Nowym Jorku! Statua Wolności i Manhattan w pigułce
- Nowy Jork z dzieckiem cz.2 (marzec 2016) – Igorek w Nowym Jorku! Central Park i Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej
- Nowy Jork (styczeń 2019) – kolory Nowego Jorku, czyli murale i grafiki nowojorskiego Manhattanu
Mnie to miasto zachwyca, ale w jakiś sposób także przytłacza. Emocje, ilość migawek – trudno to później uporządkować, zdecydować co wybrać, a na koniec ubrać w sensowne słowa. Ale tym razem postanowiłam do zdjęć dodać odrobinę porad, które powinny być przydatne, dla osób, które planują swoją pierwszą wizytę w Nowym Jorku.
My tym razem NYC zwiedzaliśmy w towarzystwie Rodziców i tak jak wspominałam we wpisie o Miami, obecność Rodziców narzucała nam rytm zwiedzania. To był rodzaj powolnego spaceru po sercu Nowego Jorku, bo poza rejsem na Liberty Island, zwiedzanie ograniczyliśmy do dzielnicy Manhattan. Mimo wszystko uważam, że zobaczyliśmy całkiem sporo, a nasz plan zwiedzania może być szkicem, który pomoże zaplanować bardziej rozbudowany program zwiedzania Nowego Jorku.
Statua Wolności na Liberty Island
Wolność Opromieniająca Świat, czyli Statua Wolności na wyspie Liberty Island. Nieoficjalny symbol wolności, Nowego Jorku i całych Stanów Zjednoczonych. Fajnie było zacząć zwiedzanie od wczesnego rejsu na Liberty Island. Kolejka oczekujących nie była ogromna, a po powrocie można było już tylko skupić się na zwiedzaniu miasta. Bez nerwowego zerkania na zegarek i ciągłego zastanawiania się, czy może już trzeba ruszyć w stronę przystani, pamiętając o nowojorskim ruchu i kolejce na przystani.
Prom wypływa z przystani w Battery Park. W drodze i na samej Liberty Island potrafi porządnie wiać, ale widoki wszystko wynagradzają.
Bilety najlepiej kupić wcześniej przez internet. Jeżeli wiemy, że będziemy w Nowym Jorku w szczytach turystycznych (okres wakacji, święta) 6-miesięczne wyprzedzenie może nie być wystarczające. Serio! Szczególnie jeśli ktoś chce zwiedzić Statuę od środka i wejść na jej koronę. Pamiętając, że Nowy Jork odwiedza rocznie 60 milionów turystów, bez względu na planowany termin zwiedzania Nowego Jorku – jak najwcześniejszy zakup biletów na prom oraz Statuę Wolności, nigdy nie będą przesadą.
Bilety można kupić na stronie statuecruises.com. Dostępne są różne opcje, ale każda obejmuje rejs promem, przewodnik audio (rozdawany na wyspach), wstęp na Liberty Island (Statuę Wolności można obejść wokół) oraz wstęp na Ellis Island i zwiedzanie tamtejszego Muzeum Emigracji.
Dodatkowe opcje, które podnoszą cenę biletu to: wstęp na piedestał pomnika (ACCESS STATUE OF LIBERTY PEDESTAL AND MUSEUM), wstęp na koronę pomnika (ACCESS STATUE OF LIBERTY UP TO THE CROWN), 90-minutowa wycieczka z przewodnikiem po starych zabudowaniach w południowej części Ellis Island i wystawa fotografii w budynku dawnego szpitala (ACCESS ELLIS ISLAND’S HARD HAT TOUR).
Należy pamiętać, że w szczytach zainteresowania, kolejki zaczynają się już przed przystanią. Dla osób posiadających bilety kupione wcześniej, tworzona jest wtedy osobna kolejka. Przed wejściem na prom i do wnętrza pomnika obowiązuje kontrola bezpieczeństwa podobna do lotniskowej. Do wnętrza pomnika można wnieść tylko telefon lub aparat. Plecaki, torby, napoje, jedzenie – trzeba zostawić w płatnym schowku.
Wejście na koronę Statuy Wolności to duży wysiłek fizyczny. Ostatni etap pokonuje się bardzo wąskimi, krętymi schodami. Nie zaleca się tej atrakcji osobom o słabej kondycji, z chorobami serca czy klaustrofobią. Ze względu na ograniczoną ilość osób, która może przebywać wewnątrz oraz duże zainteresowanie, wymagane jest utrzymanie określonego tempa wspinaczki, aby zachować płynność zwiedzania. Ze szczytu nie ma porywającego widoku. To trochę taka atrakcja “na zaliczenie”, w końcu nie każdy może powiedzieć, że zdobył szczyt Statuy Wolności. Ale na piedestał warto się wspiąć.
Battery Park, Charging Bull i ulica Broadway
Przystań promowa znajduje się na Dolnym Manhattanie. My po wyjściu z promu przeszliśmy przez Battery Park, kierując się na ulicę Broadway. Tam bardzo szybko trafia się na kolejny symbol NYC i nowojorskiej giełdy, czyli posąg szarżującego byka – Charging Bull.
Spacer ulicą Broadway jest przyjemny. Mija się mozaikę różnorodnych budynków, Trinity Church, stację metra Wall Street, kilka małych parków. Proponuję dojść aż do Liberty Street i przy Zuccotti Park skręcić w lewo.
World Trade Center
World Trade Center, WTC, Światowe Centrum Handlu – do 2001 kompleks 7 budynków, w tym Twin Towers. 11 września 2001 dwa porwane samoloty pasażerskie uderzyły w bliźniacze wieże, w wyniku czego nastąpiło ich zawalenie. W zamachu zginęły 2973 osoby (w tym 6 Polaków). W miejscu wież powstały dwie fontanny, to World Trade Center Memorial Foundation.
Nawet bez zwiedzania mieszczącego się tam Muzeum, to miejsce jest bardzo przejmujące. My nie zwiedzaliśmy 9/11 Memorial Museum. Mąż parę lat temu widział Muzeum i wystawę w pobliskim St. Paul’s Chapel, pamiętam, że tylko z Jego opowiadań było to dla mnie poruszające.
Tak jak w przypadku innych atrakcji Nowego Jorku, jeżeli zwiedzanie planowane jest w okresie szczytu turystycznego, bilety do 9/11 Memorial Museum warto kupić wcześniej przez internet.
Z WTC skierowaliśmy się w stronę New York City Hall. Gdy stoi się na wysokości City Hall Park Path, mając za plecami New York City Hall na wprost widać Most Brookliński. Z tego miejsca to jeszcze spora odległość do pokonania i my z Rodzicami nie zdecydowaliśmy się na taki daleki spacer. Ale jeżeli ktoś ma więcej czasu, to zachęcam do wejścia na Most Brookliński.
Ulicą Centre, mijając m.in. Sąd Najwyższy Stanu Nowy Jork (budynek znany wszystkim wielbicielom seriali prawniczych) można dojść do Chinatown.
Jeżeli w mieście jest dzielnica chińska, to zazwyczaj tam wybieramy miejsce na posiłek. Ostatnio jedliśmy w małej restauracji niedaleko McDonald’s. Jedzenie było ok, ale tym razem mieliśmy ochotę na kuchnię włoską i wybraliśmy przylegającą do Chinatown – Little Italy.
Little Italy
Dzielnica włoska tętni życiem i kolorami. Mulberry St, to główna ulica Małych Włoch. Nie jest zamknięta dla ruchu samochodowego, ale pełna jest restauracyjnych ogródków oraz małych sklepików i punktów usługowych. Nie są to prawdziwe Włochy, ale lubię klimat tego miejsca.
Jedliśmy w restauracji Casa Bella (127 Mulberry St, New York, NY 10013). Sprawna obsługa, dobre jedzenie, miejsce przyzwoite i ceny (jak na Nowy Jork) też.
Po obiedzie, zrobiliśmy sobie mały spacer Mulberry Street i na wysokości rzeźby Ojca Pio wezwaliśmy Lyfta. Kierujemy się do centralnej części dzielnicy – Midtown Manhattan. Normalnie dalej byśmy szli na nogach, ale to odległość ponad 5 kilometrów, za dużo dla Rodziców. Fajną alternatywą pozostaje nowojorskie metro.
Decydując się na spacer (około 7 km) w kierunku północnym można tak zaplanować trasę, aby zobaczyć m.in.:
Idąc najpierw ulicą Broadway
- Union Square Park (201 Park Ave S, New York, NY 10003)
- Flatiron Building (175 5th Ave, New York, NY 10010)
- Madison Square Park (11 Madison Ave, New York, NY 10010)
Dalej idąc 5th Avenue
- Empire State Building (20 W 34th St, New York, NY 10001)
☞ na wysokości 36th St można skręcić w prawo i dojść do Morgan Library, wnętrze biblioteki warte jest zobaczenia. Morgan Library Museum (225 Madison Ave, New York, NY 10016)
- New York Public Library – Stephen A. Schwarzman Building (476 5th Ave, New York, NY 10018)
☞ na wysokości 42nd St warto skręcić w prawo, aby zobaczyć główny dworzec kolejowy Nowego Jorku. Grand Central Terminal (89 E 42nd St, New York, NY 10017). Można iść dalej na północ Park Ave i wysoko zadzierać głowę, aby oglądać wieżowce lub wrócić na Piątą Aleję i dalej idąc w kierunków północnym dojść do
- Top of The Rock, 30 Rockefeller Plaza (30 Rockefeller Plaza, New York, NY 10112)
Top of the Rock Observation Deck
Top of the Rock Observation Deck nie jest jedynym miejscem, z którego można podziwiać panoramę Nowego Jorku. Widoki z Empire State Building uchodzą za ładniejsze i może dlatego, na Top of the Rock łatwiej kupić bilety. Chociaż my nie ryzykowaliśmy i oczywiście bilety kupiliśmy online ze sporym wyprzedzeniem. Tym bardziej, że wizytę na tarasie widokowym zaplanowaliśmy na czas tuż przed zachodem słońca.
Panorama Nowego Jorku w promieniach zachodzącego słońca to magia.??
Może powtarzam to do znudzenia, ale naprawdę najlepszą opcją na zwiedzanie Nowego Jorku, są bilety kupowane online. A zwiedzanie największych atrakcji trzeba zaplanować z dużym wyprzedzeniem!
Przed zakupem jakichkolwiek biletów warto rozpatrzyć zakup New York CityPASS, który zapewnia dostęp do 6 atrakcji Nowego Jorku (3 stałe+3 do wyboru) i pozwala zaoszczędzić 43% wydatków na bilety. Pakiet New York CityPASS obejmuje (informacje z kwietnia 2020):
- Empire State Building – taras widokowy
- Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej
- Metropolitalne Muzeum Sztuki
- Top of the Rock Observation Deck – taras widokowy lub Muzeum Guggenheima – muzeum sztuki współczesnej
- prom na Liberty Island i Ellis Island lub podziwianie Nowego Jorku z pokładu statku wycieczkowego linii Circle Line
- Memoriał i Muzeum 11 Września lub Intrepid Sea, Air & Space Museum
Dostępna jest też opcja New York C3. Z 12 pozycji wybieramy 3 atrakcje Nowego Jorku. Zakup tego pakietu pozwala zaoszczędzić do 32% wydatków, w zależności od tego, co wybierzemy. W ramach pakietu New York C3 do wyboru mamy (informacje z kwietnia 2020):
- taras widokowy Empire State Building
- taras widokowy Top of the Rock Observation Deck
- prom na na Liberty Island i Ellis Island
- Memoriał i Muzeum 11 Września
- Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej
- Metropolitalne Muzeum Sztuki
- Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA)
- rejs w ramach linii Circle Line – widoki na Nowy Jork
- Intrepid Sea, Air & Space Museum – amerykańska marynarka wojenna, siły powietrzne i przestrzeń kosmiczna w jednym miejscu
- Muzeum Guggenheima – muzeum sztuki współczesnej
- rejs z operatorem Hornblower, Hornblower Sightseeing Cruises – kolejna możliwość podziwiania Nowego Jorku z wody
- Edge at Hudson Yards – absolutna nowość! taras widokowy ze szklaną podłogą na wysokości 100 piętra? (taras znajduje się w wieżowcu tuż przy The Vessel)
Trzeba pamiętać, że atrakcje oferowane w ramach pakietów obejmują bilety w wersji podstawowej. Po szczegóły odsyłam na CityPASS New York tam są odnośniki do wszystkich ofert i objaśnienia, co zawiera bilet podstawowy i czy przewidziano opcje upgradu. (To nie jest wpis sponsorowany, po prostu uważam, że to fajna opcja.)
Z Rockefeller Center, idąc nadal na północ można dojść do Central Parku. Idąc 5th Ave mija się m.in.: Katedrę św. Patryka, Kościół św. Tomasza oraz Trump Tower. 15-20 minut spaceru i dociera się na obrzeża parku. Ale możliwości dotarcia do Central Park jest oczywiście wiele.
My opuściliśmy Rockefeller Center po zmroku, było już zbyt późno na spacer po Central Parku. Dzień dobiegał końca, a to moim zdaniem najlepszy moment, aby pójść na
Times Square
Z Rockefeller Center należy się kierować na zachód. Czeka nas jakieś 10 minut spaceru. Idąc W 49th Street mija się 6th Ave i dochodzi do 7th Ave. Na Alei Siódmej widać już świetlny spektakl. Po reklamach na budynku M&M’S World, łatwo rozpoznać, że jesteśmy na miejscu. Skręcamy lewo i 7th Ave idziemy w stronę Times Square.
Times Square to ikona Nowego Jorku. To w tym miejscu nowojorczycy witają Nowy Rok. Plac i jego najbliższa okolica słyną z dużej liczby reklam świetlnych. Późny wieczór, to idealny moment na spacer po Times Square.
W ten sposób zakończyliśmy spacer po Manhattanie, a tym samym zwiedzanie Nowego Jorku z Rodzicami. To miasto jest tak duże i ma tyle do zaoferowania, że jeden dzień to oczywiście zbyt mało by je odkryć, ale wystarczająco dużo przy poczuć jego klimat.
Życzę sił na odkrywanie Wielkiego Jabłka i możliwie jak najwięcej czasu, bo Nowy Jork wciąga i mijający nieubłaganie czas jest zawsze tym, czego najbardziej mi brakuje w mieście, które przecież nigdy nie śpi.?
Ostatnio komentowane