Jak wskazuje tytuł, to druga część relacji z Nowego Jorku. W części pierwszej wspomniałam, że na 10 urodziny nasz młodszy syn dostał bilet do Nowego Jorku. W piątek wieczorem 4 marca 2016 roku Igorek z Tatą wylądowali w Nowym Jorku.
Dzisiaj drugi wpis i drugi dzień pobytu w Nowym Jorku. To była niedziela 6 marca 2016. Tego dnia wieczorem Chłopaki mieli samolot powrotny do Szwajcarii, ale wcześniej trochę pozwiedzali. Pomimo marcowego chłodu odbyli długi spacer po Central Parku, a później spędzili parę godzin w muzeum. Fotorelacja poniżej. Zapraszam.
Central Park
Trochę informacji i ciekawostek:
- Central Park ma kształt prostokąta o wymiarach 4 km na 800 metrów. Pod względem wielkości jest dopiero 5 wśród nowojorskich parków. Jego sława znacznie przerasta jego wielkość.
- Central Park nie jest największym parkiem w mieście, ale na tyle dużym, że jego powierzchnia jest większa niż obszar Watykanu i Monaco razem wziętych, to 341 hektarów.
- Central Park był pierwszym publicznym parkiem w Stanach Zjednoczonych. Prace nad jego stworzeniem trwały 15 lat. Z terenu przesiedlono ponad 1600 osób, osuszono bagna, zwieziono 10 milionów wagonów ziemi, posadzono 4 miliony roślin.
- w parku znajdują się m.in.: ogród zoologiczny, sala koncertowa, wieża widokowa, egipski obelisk, karuzela, lodowisko, 36 mostów i 29 pomników, w tym pomnik Władysława Jagiełły.
- przez Central Park ciągnie się ponad 100 kilometrów ścieżek i alejek, to najczęściej odwiedzany park w Stanach Zjednoczonych. Na latarniach umieszczone są oznaczenia, które ułatwiają nawigację po parku. Park jest zamykany na noc.
- Central Park jest chętnie pokazywany w filmach i serialach, to najczęściej filmowany park na świecie.
- w bezpośredniej bliskości Central Parku znajdują się 3 słynne nowojorskie muzea: Metropolitalne Muzeum Sztuki, Muzeum Guggenheima i Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej.
To ostatnie muzeum bardzo chciał zobaczyć Igorek – efekt filmu “Noc w muzeum”. Igorek po wizycie rozczarowany był tylko tym, że nie mógł tam spędzić całego dnia.
Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej
Po serii filmów “Noc w muzeum” to chyba najbardziej znane muzeum na świecie. Obiekt jest ogromy. Zbiory liczące 130 milionów eksponatów wystawione są w 25 budynkach! Za jednym podejściem nie sposób obejrzeć nawet połowy prezentowanych tam wystaw.
Aby dobrze wykorzystać czas spędzony w muzeum, warto przed wizytą zajrzeć na stronę internetową, aby zorientować się w topografii oraz tematyce poszczególnych sal oraz dowiedzieć się o aktualnych wystawach tymczasowych.
Najlepiej jeszcze przed wizytą w muzeum zdecydować, które wystawy koniecznie chcemy zobaczyć, aby później nie żałować, że zabrakło czasu na coś, na czym najbardziej nam zależało. Dla Igorka był to dział NASA, pokaz w planetarium, a w drugiej kolejności dinozaury i las deszczowy.
Jak przygotować się do wizyty w Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku?
- przejrzyj stronę muzeum i pobierz plik z zakładki Plan Your Visit→Museum Map (plik poza mapą zawiera także informacje o wystawach tymczasowych)
- przed rozpoczęciem zwiedzania zdecyduj, które wystawy najbardziej Cię interesują i zacznij od nich!
- pobierz na telefon aplikację Explorer – AMNH NYC, w muzeum dostępne jest darmowe Wi-Fi, aplikacja ułatwi poruszanie się po muzeum
- weź pod uwagę, że część wystaw specjalnych jest dodatkowo płatna (tak jest np. z pokazem w planetarium)
- jeżeli zdecydujesz się na zakup biletu w kasie muzeum, spodziewaj się kolejki, ale jedynie w kasach obowiązuje reguła „płać ile chcesz”, tzn., że tylko przy okienku za bilet można zapłacić dowolną kwotę, którą sam ustalisz (nie dotyczy to wystaw i pokazów specjalnych)
Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej było ostatnim miejscem jakie Igorek z Tatą odwiedzili w Nowym Jorku. Weekend spędzony w NYC dobiegał końca. Chłopaki wieczorem wsiedli w samolot powrotny do Europy. A od poniedziałku słuchałam zachwytów i opowieści. Spełnienie marzenia dziecka – bezcenne. ❤️
Ostatnio komentowane