Podróż przez Stany Zjednoczone
dzień 8
Po noclegu w Bozeman (stan Montana) wracamy do Parku Yellowstone, do części położonej w stanie Wyoming.
Wczoraj w Parku Yellowstone podziwialiśmy krajobrazy oraz wzgórze z kompleksem gorących źródeł – Mammoth Hot Springs. Dzisiaj odkryjemy kolejne obszary geotermalne. Główne przystanki to:
☞Norris Geyser Basin – najgorętszy obszar na terenie Parku Yellowstone.
☞Lower Geyser Basin – obszar o największej aktywności hydrotermalnej w Parku Yellowstone.
☞Midway Geyser Basin – dwa największe zbiorniki geotermalne w Parku Yellowstone.
☞Excelsior Geysern – największy krater (po gejzerze) w Parku Yellowstone.
☞Grand Prismatic Spring – największe gorące źródła w Parku Yellowstone (i w całych Stanach Zjednoczonych).
☞Fairy Falls Trailhead – szlak na platformę widokową Grand Prismatic Spring Overlook.
☞Upper Geyser Basin – obszar o największej koncentracji gejzerów na terenie Parku Yellowstone (i na świecie).
Nasz pierwszy przystanek to kompleks termalny Norris Geyser Basin.
Norris Geyser Basin
Gejzery oraz geotermalne zbiorniki wodne o prześlicznym szmaragdowym i błękitnym kolorze. Tutaj magma znajduje się wyjątkowo blisko powierzchni ziemi, a to sprawia, że kompleks Norris Geyser Basin jest najgorętszym obszarem na terenie Parku Yellowstone. Podobało mi się to miejsce. Otwarta, płaska przestrzeń i sporo błękitnych oczek wodnych.
Lower Geyser Basin
Największy basen gejzerów w Yellowstone, zajmuje obszar prawie 30 kilometrów kwadratowych. To podobno obszar o największej aktywności hydrotermalnej w całym Parku Yellowstone.
Podczas naszego spaceru tryskał jeden gejzer. Niezbyt wysoko, za to nieustająco. Większość terenu to płaska równina, miejscami widać wypalone pnie i kikuty sosen, które próbowały tu rosnąć. Nie wiem, czy zabija je gorąc ukryty pod powierzchnią ziemi czy opary unoszące się w powietrzu.
Krajobraz jest księżycowy. Dla mnie trochę przygnębiający.
Na koniec zostawiłam perełkę. Aby tam dotrzeć, trzeba przekroczyć drewniany most na rzece Firehole. Z drogi miejsce wygląda na tyle niepozornie, że mieliśmy już odpuścić ten punkt, na szczęście w ostatnim momencie znaleźliśmy miejsce parkingowe i ruszyliśmy przekroczyć rzekę.
Midway Geyser Basin
Midway Geyser Basin to największa atrakcja na szlaku gejzerów w Parku Yellowstone. Ten basen gejzerowy jest stosunkowo niewielki, właściwie to tylko dwa punkty, ale spędziliśmy tu najwięcej czasu. Nie odpuszczajcie tego miejsca!
Excelsior Geyser
Krocząc drewnianym pomostem szybko docieramy do pierwszego widowiskowego punktu Midway Geyser Basin, do Excelsior Geyser. Olbrzymi krater wypełniony szmaragdową wodą o temperaturze 93°C, dlatego wokół krateru unosi gęsta mgła. W latach 1878–1890 był to największy gejzer na świecie. Dzisiaj o jego potędze świadczy krater o wymiarach 84×100 metrów.
Idziemy dalej drewnianym pomostem, aby dojść do największej atrakcji Midway Geyser Basin, a może nawet całego Parku Yellowstone…
Grand Prismatic Spring
Grand Prismatic Spring to największe gorące źródła w Stanach Zjednoczonych i trzecie co do wielkości na świecie. Źródła tworzą jezioro o wymiarach 49×110 metrów i głębokości 37 metrów. Temperatura wody wynosi od 64 do 87°C.
Kolory wód to efekt obecności bakterii oraz alg. Powstała paleta barw przypomina kolory widoczne podczas rozszczepienia światła przez pryzmat, stąd nazwa źródeł. To jedno z najczęściej, a może najczęściej fotografowane miejsce w całym Parku Yellowstone.
W internecie jest masa zdjęć jeziora widzianego z góry. Na miejscu nie ma możliwości zrobienia takiego ujęcia, bo teren jest całkowicie płaski.
Grand Prismatic Spring Overlook
Jak zobaczyć Grand Prismatic Spring z góry?
Aby zobaczyć Grand Prismatic Spring z góry, trzeba dojść do platformy widokowej Grand Prismatic Spring Overlook. Prowadzi do niej szlak (Fairy Falls Trailhead) z parkingu Fairy Falls Trail Parking Lot.
Szlak rozpoczyna się za mostem na rzece Firehole. W pewnym momencie trzeba wybrać ścieżkę na lewo. Szlak po prawej prowadzi do Fairy Falls – najwyższego wodospadu w Parku Yellowstone.
Upper Geyser Basin
Upper Geyser Basin szczyci się największą koncentracją gejzerów na świecie, w tym wieloma największymi na świecie. To wielka atrakcja Parku Yellowstone, ale obejście całego terenu wymaga czasu. My go już nie mieliśmy.
W takim wypadku można pokusić się o zobaczenie tylko jednego gejzeru – Old Faithful. Nie jest to ani najwyższy, ani największy gejzer w parku, ale jest najbardziej przewidywalny.
Według strony internetowej Parku Narodowego Yellowstone, Old Faithful wybucha około 17 razy każdego dnia, a erupcje te można przewidzieć z prawdopodobieństwem 90% trafności, zachowując margines 10-minut.
Jak/gdzie sprawdzić, kiedy wybucha Old Faithful?
Prognozowany czas kolejnych erupcji Old Faithful można sprawdzić na kilka sposobów:
- prognozy w Old Faithful Visitor Centre
- kontakt telefoniczny, aby odsłuchać nagraną wiadomość z aktualnymi prognozami. (Recorded Park Information: 307-344-7381 lub Geyser Predictions: 307-344-2751)
- harmonogram erupcji Old Faithful online. Przewidywane są również erupcje innych gejzerów.
- aplikacja NPS Yellowstone Geysers na telefon¹
- kamera internetowa – Old Faithful na żywo (tam także zamieszczane są prognozy)
- prognozy Rangersów na Twitterze @GeyserNPS.
W ten sposób zakończyliśmy szlak gejzerów w Parku Yellowstone. Po przejechaniu 200 km dotarliśmy do Idaho Falls (stan Idaho), gdzie zakończyliśmy 8 dzień naszej podroży przez stany Ameryki. Jutro ruszamy do Salt Lake City w stanie Utah.
¹Trzeba pamiętać, że usługi komórkowe w Parku Yellowstone są bardzo ograniczone. Aby korzystać z aplikacji NPS Yellowstone Geysers należy w ustawieniach wybrać opcję „Pobierz zawartość offline”. W ten sposób nawet bez usługi komórkowej aplikacja będzie mogła udostępniać lokalizację na mapie i wyświetlać całą zawartość witryny (bez alertów, aktualizacji kalendarza oraz innych aktualizacji dokonywanych w zawartości aplikacji w czasie rzeczywistym).
Ostatnio komentowane