Ostatnio wspominałam Meksyk, który zwiedzaliśmy podczas naszej podróży poślubnej. A co było przed ślubem?
Już z pierścionkiem zaręczynowym na palcu miałam krótki, ale intensywny romans.
Trzy dni, dwie noce. Warto było…
Petersburg wart jest grzechu.
Mój jeszcze wtedy nie Mąż, miał w Petersburgu służbowy zlot. Prezentował, szkolił, uczestniczył, a ja w tym czasie zwiedzałam złote miasto wraz z pozostałą grupą pań – towarzyszek. Przygotowano dla nas naprawdę intensywny program.
Zwiedzałyśmy Ermitaż, pływałyśmy kanałami, podziwiałyśmy cerkwie i sobory, spacerowałyśmy Newskim Prospektem oraz licznymi mostami.
Wszyscy zjedliśmy kolację na jednej z pływających barek, oklaskiwaliśmy spektakl baletowy w Teatrze Maryjskim oraz spacerowaliśmy po ogrodach Peterhof.
Petersburg
Zabytkowe centrum Petersburga oraz pobliskie zabytki wpisane są na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Miasto zawiera w swych granicach zespoły urbanistyczne uznawane za jedne z najwspanialszych na świecie. Ponad 40 wysp i wysepek, na których wzniesiono Petersburg, połączono 396 mostami. To za ich sprawą miasto nazywane jest Wenecją Północy.
Rzeki i kanały
Aby w krótkim czasie zobaczyć chociaż część miasta, najlepiej wybrać się na rejs po kanałach i rzekach Petersburga. Popłynąć można łodziami oraz statkami wycieczkowymi, a przystanie znajdują się w okolicach mostów wzdłuż Newskiego Prospektu. Trasa każdej przejażdżki wiedzie przez rzekę Fontankę, rzekę Mojkę oraz kanał Gribojedowa. W ten sposób można obejrzeć min. rozliczne mosty oraz piękną klasycystyczną zabudowę stojącą wzdłuż nabrzeży.
W rejs po Newie można się udać z przystani nieopodal głównego wejścia do Ermitażu, w okolicy Jeźdźca Miedzianego oraz placu Dekabrystów. Łodzie kursują między Zatoką Fińską, a przystanią rzeczną na południowym wschodzie miasta, od 10 rano do 10 wieczorem. W mieście funkcjonują także wodne taksówki.
Ermitaż
Ermitaż jest piękny sam w sobie. To olbrzymi i wspaniały zespół pałacowy, składający się z wielu budynków – Pałac Zimowy, Wielki Ermitaż, Mały Ermitaż, Nowy Ermitaż, Teatr Ermitażowy, Wiszące Ogrody. Wszystkie sale są pięknie dekorowane. Zwiedzanie muzeum rozpoczyna się od sal reprezentacyjnych Pałacu Zimowego. Ermitaż jest jednym z najważniejszych i najsłynniejszych muzeów świata. Jego zbiory są tak ogromne, że pojedyncza wizyta pozwala obejrzeć tylko namiastkę tego, co można tam podziwiać. Podobnie jak w Luwrze, najlepiej wytypować kolekcje lub dzieła, które chcemy zobaczyć.
Turyści indywidualni wchodzą do muzeum od strony Newy. Grupy zorganizowane od strony placu Pałacowego.
Nabrzeże Pałacowe
Ciągnie się przez ponad 2 kilometry na południowym brzegu Newy, od Senatu po Pałac Letni Piotra I. Tutaj odnaleźć można pozostałości każdego historycznego okresu istnienia miasta.
Przepych carskiej Rosji najpełniej ukazuje Pałac Zimowy (jest częścią Ermitażu). Carskie ambicje symbolizuje Jeździec Miedziany, czyli pomnik Piotra I Wielkiego, który stoi na Placu Senackim. Powstańcom 1825 roku, którzy wystąpili przeciw carskim władzom poświęcono Plac Dekabrystów. Ofiary rewolucji lutowej upamiętnia ogień płonący na Polu Marsowym. W tej części Petersburga wzniesiono także min. Sobór św. Izaaka, Admiralicję, Pałac Letni i słynny Hotel Astoria.
Gostinyj Dwor
To w tej części Petersburga znajduje się jedna z najsłynniejszych rosyjskich ulic – Newski Prospekt. Tą główną arterią miasta zachwycał się nawet Mikołaj Gogol. Ulica uznawana jest za serce Petersburga – kolorowa i zawsze gwarna. Tutaj znajduje się wszystko: najlepsze sklepy, restauracje, kina. Muzea i świątynie. Najwięcej atrakcji turystycznych skupia się na odcinku między Admiralicją a mostem Aniczkowskim. Najlepsze sklepy można znaleźć w okolicy Gostinego dworu (arkady) i Pasażu.
To w tej dzielnicy stoi min. piękna Cerkiew Spas-na-Krowi, Muzeum Rosyjskie, Dom-Muzeum Puszkina oraz Grand Hotel Europa.
Peterhof
Wielki Pałac stoi pośrodku rozległego parku. Piotr I zlecając projekt i budowę pałacu, inspirował się min. Wersalem. Poza imponującymi budynkami pałacowymi, podziw budzi Wielka Kaskada, którą zdobi 37 złoconych posągów, 64 fontanny i 142 wodotryski. Jej wody spływają do Kanału Morskiego, a dalej do morza. Kanał Morski umożliwiał carom dopłynięcie z Zatoki Fińskiej pod sam pałac.
W okresie od czerwca do października, najatrakcyjniejszym sposobem dotarcia do letniego pałacu carskiego w Peterhofie jest wycieczka wodolotem przez Zatokę Fińską. Przejażdżka trwa 45 minut, przystanek wodolotu znajduje się przed Ermitażem, druga przystań.
Petersburg jest naprawdę piękny i wart odwiedzin. My byliśmy tam w 2002 roku. Zdjęcia, które mamy w albumie były chyba wywołane na słabym papierze, bo po tylu latach naprawdę słabo się prezentują. Ponieważ zależało mi na pięknych ujęciach Petersburga, wyjątkowo zdecydowałam się na zamieszczenie zdjęć nie naszego autorstwa. Wybrałam kilka, ale naprawdę starannie. Nie chcę popisywać się nie swoimi zdjęciami, tylko uwiarygodnić tezę postawioną na początku – Petersburg wart jest grzechu. 😉 Szczerze zachęcam do odwiedzin, ja bym je chętnie zwiedziła jeszcze raz.
A to jedyne zdjęcie z naszego albumu, które “jako tako” nadaje się do pokazania – na dowód, że byliśmy w Petersburgu, chociaż to jest akurat Peterhof. 🙂
PS.
Jeżeli ktoś nie czuje się przekonany, polecam film poklatkowy Saint Petersburg timelapse from Georgy Tolstoy on Vimeo.
Ostatnio komentowane