❖❖❖
Mala Strana
Mniejsze Miasto
Schodząc z Praskiego Wzgórza Zamkowego, kierując się na Most Karola wkracza się do dzielnicy Mala Strana. Do 1784 było to samodzielne miasto położone u stóp zamku. Mniejsze Miasto to w dużej części puby, restauracje i butikowe hoteliki usytuowane wzdłuż malowniczych uliczek. Warte odwiedzin są m.in.: Kampa i kanał Certovka, Pałac i ogród Waldsteina, Rynek Małostrański i Kościół Św. Mikołaja, Muzeum Franza Kafki.
Małostrańska Wieża Mostowa
Właściwie dwie wieże połączone łukiem, tworzące bramę na krańcu Mostu Karola po stronie Malej Strany. Mniejsza wieża nosi nazwę Wieży Judyty. Była częścią Mostu Judyty, który przed wzniesieniem Mostu Karola łączył brzegi Wełtawy. Drugą wieżę postawiono później, jest wyższa, a inspiracją była Staromiejska Wieża Mostowa, znajdującą się na drugim końcu Mostu Karola.
Most Karola
Most Karola to podobno najbardziej rozpoznawalny kamienny most na świecie. Łączy dwa brzegi Wełtawy i dwie praskie dzielnice: Malą Stranę i Stare Mesto. Budowla wzniesiona w stylu gotyckim ma ponad 500 metrów długości i 9,5 metra szerokości. Dzisiaj most można pokonywać jedynie pieszo, przy okazji podziwiając 30 rzeźb, które go zdobią oraz panoramę lewego i prawego brzegu Wełtawy.
Staromiejska Wieża Mostowa
Po przeciwnej stronie Małostrańskiej Wieży Mostowej zwieńczeniem Mostu Karola jest Staromiejska Wieża Mostowa. Wieża pełniła funkcję fortyfikacji, ale także łuku tryumfalnego cesarza Karola IV. Za opłatą można wejść do jej wnętrza i po pokonaniu 138. kamiennych stopni spojrzeć na Most Karola i jego okolicę. My tym razem, pod Staromiejską Wieżę Mostową, dotarliśmy już po jej zamknięciu.
❖❖❖
Stare Mesto
Stare Miasto
Obszar praskiego Starego Miasta wyznaczały dawniej mury miejskie. Dzisiaj, prawy brzeg Wełtawy oraz ulice: Národní (biegnąca od Mostu Legií), Na Příkopě i Revoluční (kończąca się Mostem Štefánika). To tętniąca życiem dzielnica wypełniona ważnymi zabytkami, pięknymi kamienicami i szeregiem atrakcji tworzonych m.in. z myślą o turystach. My na Stare Miasto dotarliśmy, gdy robiło się już ciemno, co nie odebrało klimatu temu miejscu. Na zwiedzanie było już zbyt późno, ale załapaliśmy się na spektakl astronomicznego zegara.
Ratusz Staromiejski z zegarem
Wielokrotnie przebudowywany Ratusz Starego Miasta, powstał z połączenia kilku budynków stojących obok siebie. Pod koniec II Wojny Światowej spora część ratusza została zniszczona. Zachowana wieża z zegarem astronomicznym to jeden z najlepiej rozpoznawalnych symboli Pragi. Za opłatą można zwiedzić część ratusza oraz obejrzeć panoramę Starego Miasta ze szczytu wieży.
Rynek Staromiejski
Stare Miasto Pragi oferuje szereg ciekawych miejsc, ale my tym razem zakończyliśmy zwiedzanie na Rynku Staromiejskim. Tutaj zjedliśmy kolację, doszliśmy pod pomnik Jana Husa, a później w wolnym tempie, brukowanymi uliczkami wróciliśmy do naszego hotelu.
To był przemiły, powolnie spędzony dzień. I chociaż w Pradze byłam już kilka razy, a zwiedzanie bywało bardziej intensywne, to ten dzisiejszy, powolny spacer po stolicy Czech będę wspominała najmilej. Zapewne również dlatego, że pierwszy raz widziałam Pragę w słońcu, o czym pisałam w poprzedniej części tej praskiej fotorelacji.
Ostatnio komentowane