Rawenna jest spokojnym miasteczkiem z licznymi placami oraz dużą ilością sklepów. Spacer starymi uliczkami jest naprawdę przyjemny, główny plac Piazza del Popolo -uroczy, ale całość nabiera barw dopiero po obejrzeniu wspaniałych mozaik ukrytych w mieście.
Ruch w mieście jest spory, ale z zaparkowaniem samochodu nie mieliśmy problemu. Za to serce miasta wręcz zaskoczyło nas swoim spokojem i sennością.
Jak oglądać zdjęcia? Kliknij w galerię lub grafikę – zdjęcie wyświetli się w oryginalnym rozmiarze. |
Największym skarbem Rawenny są wczesnochrześcijańskie mozaiki, które artystyczną klamrą spinają ze sobą okres władzy cesarzy rzymskich z bizantyjskim, zestawiają wzornictwo antyczne z motywami bizantyjskimi. Są naprawdę przepiękne i wspaniale zachowane. Przyznam iż myśl, że kiedyś można było podziwiać ich więcej, jest oszałamiająca.
Niesamowity jest kontrast budowli z ich zawartością. Można przespacerować się uliczkami centrum, trafić nawet do Tomba di Dante, czyli grobu Dantego, ale przejść obojętnie obok miejsc, które kryją unikatowe dzieła – bez tego odwiedziny Rawenny nie mogą być pełne.
Aby obejrzeć najwspanialsze mozaiki należy odwiedzić:
- Apsyda San Vitale – mozaiki stworzone w latach 526-547, przedstawiają min. Chrystusa, św. Witalisa otrzymującego wieniec zwycięstwa, aniołów oraz biskupa Ecclesiusa, który rozpoczął budowę kościoła. Na tym terenie znajduje się również Museo Nazionale.
- Mausoleo di Galla Placidia (na tyłach San Vitale) – malutkie, ale przepięknie zdobione mauzoleum. Budowę rozpoczęta w 430 roku, dla żony cesarza Konstancjusza III – Galli Placidii. Można w nim podziwiać m.in. mozaikę “Dobry Pasterz”.
- Battistero Neoniano – najstarsza budowla Rawenny (V wiek), nazwana imieniem biskupa, który zlecił jego ozdobienie i wykonanie mozaik, w tym “Chrzest Chrystusa”. Tuż obok można wstąpić również do Duomo oraz Museo Arcivescovile – warto.
- Battistero degli Ariani – z końca V wieku, kopuła ozdobiona jest mozaiką “Chrzest Chrystusa” ukazującą apostołów wokół centralnej sceny chrztu.
- Sant’Apollinare Nuovo – wspaniały kościół z VI wieku, nosi imię pierwszego biskupa Rawenny. Został ozdobiony dwoma pasami mozaik, które przedstawiają procesję męczenników i dziewic oraz trzech króli niosących dary Matce Boskiej i Chrystusowi.
Dobrych wiadomości jest więcej, bilety są naprawdę w przystępnych cenach – 9,50 euro kosztuje jeden bilet, który upoważnia do wejścia do Basilica di S. Apollinare Nuovo, Museo Arcivescovile, Battistero Neoniano, Basilica di S. Vitale i Mausoleo di Galla Placidia (za dzieci nie płaciliśmy – 7 i 10 lat) a w większości tych miejsc można robić zdjęcia.
Jak oglądać zdjęcia? Kliknij w galerię lub grafikę – zdjęcie wyświetli się w oryginalnym rozmiarze. |
Polecam odwiedzenie Rawenny i przejście szlakiem mozaik.
Ostatnio komentowane