Troyes, to jedna z perełek Szampanii. Kiedyś centrum średniowiecznego handlu, miasto papieża Urbana IV, Rabina Szlomo Jicchaki i templariuszy. Dzisiaj, to jedno z tych miejsc, w których podróż w czasie staje się możliwa.
Gotyckie budowle, domy z muru pruskiego, brukowane ulice, czyli średniowiecze i renesans na wyciągnięcie ręki.
Co warto zobaczyć w Troyes?
- Bazylika św. Urbana – przykład gotyku promienistego. Bazylika ufundowana została przez pochodzącego z Troyes papieża Urbana IV, ale jej patronem jest inny Urban. Chodzi o męczennika uznanego za świętego, papieża Urbana I. Z ciekawostek: bazylika została zbudowana w miejscu, gdzie stał zakład szewski ojca Urbana IV. Temu papieżowi zawdzięczamy również ustanowienie święta Bożego Ciała.
- Katedra św. Piotra i Pawła – gotycka budowla z XIII wieku, którą rozbudowywano i przebudowywano przez 400 lat i właściwie nigdy należycie jej nie ukończono, co widać m.in. w braku drugiej wieży. Mimo wszystko katedra uznawana jest za jedną z najpiękniejszych we Francji, głównie za sprawą 1500m2 witraży, które ją zdobią.
- Dom Złotnika (Maison de l’Orfèvre) – charakterystyczny dom w centrum Starego Miasta, przy Rue Champeaux. Łatwo go rozpoznać po wieżyczce w szczycie budynku. Budynek wzniesiono w latach 1578-1618 dla złotnika François Roize.
- Dom Piekarza (Maison du Boulanger) – budynek stoi po przeciwnej stronie ulicy Champeaux, prawie na wprost Domu Złotnika. Można go rozpoznać po świetliku w szczycie budynku, przez który piekarze wciągali na strych worki z mąką. Od 1975 roku budynek mieści Centrum Kultury w Troyes.
- Aleja Kotów (Ruelle des Chats) – w tej wąskiej uliczce należy spojrzeć w górę, aby zobaczyć jak szczyty domów pochylają się ku sobie, a dachy niemalże stykają, tworząc sklepienie nad wąskim przejściem. Drewniane belki, po których podobno uwielbiały spacerować koty, utrzymują konstrukcję napierających na siebie górnych pięter budynków.
- Biblioteka i synagoga Rabina Szlomo Jicchaki (Maison Rachi) – w 1040 roku w Troyes przyszedł na świat Rabin Szlomo Jicchaki. Raszi jest autorem najważniejszych komentarzy do Tanachu i Talmudu, które służą za podstawowe narzędzie dla ich zrozumienia. W odrestaurowanych budynkach szkoły Rasziego można zwiedzić synagogę oraz bibliotekę. W soboty Instytut jest zamknięty.
- Muzeum Aptekarstwa i Muzeum Witraży w salach kompleksu Hotel-Dieu-le-Comte.
Templariusze w Troyes
W 1080 roku w Troyes urodził się Hugues de Payns, pierwszy Wielki Mistrz Zakonu Templariuszy. To on w 1118 roku wspólnie z ośmioma innymi braćmi założył Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona. W 1129 roku, na synodzie w Troyes, Hugues de Payns przedstawił cele swojego zakonu. Uzyskując akceptację duchowieństwa, doprowadził do uprawomocnienia powstania Zakonu Templariuszy poprzez przyznanie im reguły zakonnej i stroju zakonnego.
To nie była nasza pierwsza wizyta w Troyes i mam nadzieję, że nie ostatnia. Chociaż Starówka jest niewielka i często bardzo zatłoczona, lubię jej klimat. Budynki z pruskiego muru często wyglądają pokracznie, jak domki budowane ręką niewprawnego dziecka, ale zachwycają detalami i kolorami. Troyes to naprawdę perełka.
Wiadukt w Chaumont
W drodze do Troyes zatrzymaliśmy się w Chaumont, aby zobaczyć wiadukt. Dziewiętnastowieczna konstrukcja (otwarta dla ruchu kolejowego w roku 1856) składa się z 50. łuków na trzech poziomach. Wiadukt ma 52 metry wysokości i długość ponad pół kilometra. Przyznam jednak, że lepiej wyglądał na zdjęciach w internecie, na żywo nie zrobił na nas dużego wrażenia.
Ostatnio komentowane