Pamiętacie księżycowe krajobrazy Morza Martwego. To była tylko namiastka. Dzisiaj wjedziemy na wysokość ponad 400 metrów. Tam dopiero będą widoki. A wszystko dzięki Herodowi i twierdzy Masada.
Nasz wypad do Izraela był bardzo krótki, raptem trzydniowy. Wyjątkowo też, nie tylko rodzinny, bo pojechaliśmy tam spotkać się ze znajomymi. M.in. z tych powodów nasze zwiedzanie było dosyć spontaniczne, żeby nie powiedzieć chaotyczne. Takie bardziej „przy okazji”.
Jednak bez względu na okoliczności, wiecie co powinno być jednym z ważniejszych punktów planowania zwiedzania? Sprawdzanie godzin otwarcia interesujących nas miejsc. Podczas tego wyjazdu nie zrobiliśmy tego nawet raz i niestety twierdza Masada jest tego przykładem.
Wybierając się nad Morze Martwe doskonale wiedzieliśmy, że odłączymy się od grupy i pojedziemy zwiedzać Masadę. Wszyscy o tym wiedzieli. Nikomu jednak nie przyszło do głowy, aby sprawdzić godziny jej otwarcia. Ulegliśmy wrażeniu długiego dnia, założyliśmy długie godziny jej otwarcia.¹
Nad Morzem Martwym leniuchowaliśmy bezstresowo. Wiedzieliśmy, że od twierdzy dzieli nas dystans około 20 km. Gdy ostatecznie dojechaliśmy na miejsce okazało się, że na zwiedzanie mamy godzinę. Godzinę! Moim zdaniem 3 godziny to jest próg, który gwarantuje bezstresowe zwiedzanie Masady. I sprawdziła się stara mądrość – kto nie ma w głowie, ten ma w nogach.
Górną część wzgórza, na którym powstała twierdza, tworzy płaskowyż o kształcie rombu 550 m na 270 m. Aby pokazać rozległość terenu znalazłam zdjęcia w Internecie (link wygasł).
Gdybym miała możliwość, region Morza Martwego chętnie bym obejrzała z lotu ptaka. Nie wiem jednak czy sąsiedztwo Jordanii nie ogranicza takich atrakcji.
Twierdza Masada wznosi się na płaskowyżu, który jest przedłużeniem Pustyni Judzkiej, ale oddzielony jest od niej stromymi kanionami. W tym odludnym i trudno dostępnym miejscu Herod Wielki rozkazał wybudować dla siebie schronienie.
Dzisiaj Masadę można zdobyć pieszo (około godziny marszu w górę) lub kolejką linową.²
Najbardziej rozległe prace trwały w latach 37-31 p.n.e. Obecnie możemy podziwiać pozostałości wież oraz murów obronnych. Wykute w skale ogromne zbiorniki na wodę oraz pozostałości magazynów.
Na terenie twierdzy znajdowały się m.in. koszary, arsenał, łaźnie, synagoga. Na trzech skalnych tarasach poniżej płaskowyżu wzniesiono dla Heroda olbrzymi pałac z wszelkimi wygodami.
Twierdza Masada to miejsce pielgrzymek i pamięci narodowej. Ostatni bastion zelotów z czasów powstania żydowskiego.
Powstańcy stawiali opór przez 3 lata. W 73 roku Rzymianie rozpoczęli bezpośredni szturm na twierdzę dzięki przez lata wznoszonej skarpie. Wtedy na szczycie Masady doszło do masowego samobójstwa (mordu). Mężczyźni zamordowali swoje rodziny. Dziesięciu z nich wytypowano do zabicia pozostałych. Z ostatniej dziesiątki wylosowano jednego, który zabił pobratymców i sam popełnił samobójstwo. 960 żydowskich zelotów oddało swoje życie, by nie wpaść w ręce Rzymian.
Dzisiaj ta postawa ma swoich zagorzałych zwolenników, ale i przeciwników. Jednak niezaprzeczalnie twierdza Masada jest symbolem upadku i końca niepodległości Żydów.
W nowej historii państwa izraelskiego płaskowyż służył do 1967 roku za miejsce składania przysięgi żołnierskiej. Od 2001 roku twierdza znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Na naszych zdjęciach nie widać pozostałości pałacu, w którym odrestaurowano liczne elementy. Odkryto tam m.in. olbrzymie łaźnie, fragmenty mozaik.
W bazie, z której startuje kolejka linowa znajduje się muzeum, w którym poza wystawionymi eksponatami z wykopalisk można obejrzeć film przedstawiający historię twierdzy.
Zwiedzanie Masady trzeba dobrze zaplanować i przeznaczyć na to sporo czasu. Należy pamiętać o dobrym obuwiu i butelce wody, nie tylko wtedy gdy planuje się piesze zdobycie twierdzy. Pozostałości pałacu położone są na trzech tarasach skalnych, a cały teren twierdzy w przeważającej części pokryty jest drobnymi odłamkami skalnymi.
Ze względu na zbyt późny przyjazd, my nie mieliśmy czasu na dokładne zwiedzanie oraz wspinaczkę. Musiały nam wystarczyć przede wszystkim widoki, ale nawet tylko dla nich samych warto zdobyć Masadę.
Warownia Heroda Wielkiego nad Morzem Martwym zdobyta. W następnym wpisie przekroczymy bramy Jerozolimy.
¹ Twierdza Masada czynna jest codziennie w godz. 8.00-16.00. W okresie od marca do września w godz. 8.00-17.00. Wstęp płatny. Dodatkowo płatna jest kolejka linowa.
² Stacje kolejki linowej wybudowali szwajcarscy specjaliści. Wjazd na szczyt Masady wagonikiem także wyprodukowanym w Szwajcarii trwa około 3 minut.
Ostatnio komentowane