Każdy dom, każda rodzina ma swoje zwyczaje i przyzwyczajenia. My żyjąc ponad 15 lat poza ojczyzną przyzwyczailiśmy się do tego, że świąt nie spędzamy w domu.
Początkowo na każde święta wracaliśmy do Polski. Później ze względu na szwajcarski rygorystyczny obowiązek szkolny, krótsze przerwy świąteczne wykorzystywaliśmy na niezbyt dalekie wyjazdy. W każdym razie naszą rodzinną tradycją stały się święta spędzane poza domem. Ale okazuje się, że Stany Zjednoczone również tutaj wymusiły na nas zmiany.
Wielkanoc w Stanach Zjednoczonych
Wielkanoc w Stanach Zjednoczonych to przede wszystkim zając z koszem jajek. W niedzielny poranek najważniejszym zwyczajem jest sprawdzenie zawartości swojego koszyczka. Zając zostawia w nim słodycze, drobne upominki, a czasem całkiem pokaźne prezenty. Bywa, że jest bardziej wymagający i z pustym koszyczkiem trzeba zrobić obchód domu lub/i ogrodu w poszukiwaniu wielkanocnych czekoladowych jajek lub plastikowych, do których włożone są drobne prezenty.
Oczywiście są domy, w których Wielkanoc ma podłoże religijne, jednak skupia się to najczęściej jedynie na Wielkiej Niedzieli. Tylko 11 stanów na 50 ustanowiło Wielki Piątek świętem państwowym, co oznacza dzień wolny od pracy. To: Connecticut, Delaware, Floryda, Hawaje, Indiana, Kentucky, Luizjana, New Jersey, Północna Karolina, Północna Dakota, Tennessee oraz uznaniowo Teksas. W tych stanach urzędy państwowe i samorządowe, sądy, banki państwowe oraz urzędy pocztowe są zamknięte.
W pozostałych stanach wolny Wielki Piątek mogą mieć szkoły publiczne i prywatne, szkoły wyższe, uniwersytety oraz przedsiębiorstwa sektora prywatnego. Także giełda nowojorska i rynki finansowe są w ten dzień zamknięte.
Lany Poniedziałek w Stanach Zjednoczonych
Poniedziałek Wielkanocny nie jest w USA świętem. Lokalnie śmigus-dyngus czyli Dyngus Day obchodzony jest w miejscach, gdzie zwyczaj ten rozpowszechniła liczna społeczność polonijna. Najbardziej znana impreza odbywają się w Buffalo w stanie Nowy Jork. Słynna biało-czerwona parada i imprezy towarzyszące potrafią zgromadzić 50 tysięcy osób. Organizowane są m.in. występy zespołów folklorystycznych, imprezy taneczne oraz degustacje polskich potraw.
Obchody Lanego Poniedziałku odbywają się także w: South Bend (Indiana), Cleveland (Ohio), St. Petersburg (Floryda), Rotterdam (Nowy Jork), Boston (Massachusetts), Phoenix (Arizona), Nowy Orlean (Luizjana), Milwaukee (Wisconsin), Charlotte (Karolina Północna).
Nasza Wielkanoc 2019
W stanie Georgia Wielki Piątek nie jest świętem państwowym. Chłopcy normalnie pójdą do szkoły, sklepy i urzędy będą otwarte. Dlatego w tym roku Święta spędzimy w domu, tzn. w miejscu zamieszkania, bo przyznam, nadal trudno mi to miejsce nazywać domem, ale to inna historia.
W Wielką Niedzielę pojedziemy na polską mszę1 do oddalonego od nas o 100 km Lawrenceville. I dla nas to będą jedyne obchody Świąt Wielkiej Nocy. Nie twierdzę, że to gorzej czy źle. Będzie inaczej niż przez ostatnie 15 lat, ale przecież od 9 miesięcy sporo rzeczy wygląda u nas inaczej.
Jajka, które widać w tym wpisie, to jedyne dekoracje jakie zrobiłam w tym roku. Właściwie słowo dekoracja jest mocno na wyrost – powiedzmy, że to jedyny akcent. Wiem – nietypowy, ale dla nas całe tegoroczne święta będą nietypowe. Postanowiłam podejść do tego z przymrużeniem oka. W przenośni i dosłownie. Co widać na moich uśmiechniętych pisankach. Ale czyż one nie są słodkie?
1 adres kościoła, w którym odbywają się polskie msze – St. Marguerite d’Youville Catholic Church, 85 Gloster Rd NW, Lawrenceville, GA 30044
Ostatnio komentowane