Ogromna wielopasmowa aleja Chang’an Jie oddziela wejście do Zakazanego Miasta – Bramę Niebiańskiego Spokoju (Tian’an Men) od Placu Bramy Niebiańskiego Spokoju (Tian’an Men Guangchang).
Nazwa ulicy może kojarzyć się ze studenckimi protestami w 1989 roku i słynnym “Nieznanym Buntownikiem” (Tank Man). Mężczyzną, który dzień po stłumieniu protestów, próbował zatrzymać kolumnę chińskich czołgów jadących tą właśnie ulicą.
Plac Tiananmen
Plac Bramy Niebiańskiego Spokoju
Tian’an Men Guangchang
Zostawiając na północny mury Zakazanego Miasta z Bramą Niebiańskiego Spokoju, na której widnieje wielki portret Mao, wkraczamy na Plac Tiananmen. Jako pierwszy zobaczymy wzniesiony w 1958 roku – Pomnik Bohaterów Ludowych. Dalej zdobione pomnikami “ku chwale rewolucji” Mauzoleum Przewodniczącego Mao, w którym można zobaczyć trumnę z ciałem przewodniczącego.
Po wschodniej stronie placu widać gmach siedziby Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych – Wielka Hala Ludowa. Zachodnią długość placu zajmuje – Muzeum Narodowe.
W Pekinie na każdym kroku widać policjantów, żołnierzy oraz cywilnych “pilnowaczy porządku”. Prawdopodobnie drugie tyle krąży w tłumie. Jednak okolice i sam Plac Tiananmen są strzeżone jeszcze dokładniej. Przed wejściem na Plac (w przejściu podziemnym) sprawdzane są torby.
Jeżeli chce się wejść do znajdującego się w centrum placu Mauzoleum Mao – torby, płaszcze i aparaty trzeba zostawić w specjalnym punkcie – nie ma zmiłuj.
Brama Przednia
Qian Men
Od południa Plac Tiananmen zamykają – Brama Patrząca w Słońce (Zhengyang Men) zwana też Basztą. Brama Patrząca w Słońce była najbardziej okazałą z bram murów wewnętrznych, dzisiaj jest siedzibą Muzeum Historii Pekinu. W pobliżu stoi Wieża Strzały (Jian Lou) in. Wieża Łucznicza.
Obie budowle wzniesiono za panowania dynastii Ming. Łączył je wtedy półkolisty obwód forteczny, dzisiaj dzieli je ulica Qian Men Dajie. Budowle składają się na podwójną bramę zwaną Bramą Przednią (Qian Men). Są jednymi z niewielu ocalałych bram XV-wiecznych murów stolicy, które odgradzały cesarskie kwatery Zakazanego Miasta od reszty Pekinu.
Plac Tiananmen jest rzeczywiście duży, ale nie jest to ładne miejsce. Okropne jest zestawienie widoku Zakazanego Miasta z socrealistyczną architekturą. Pamiętać także należy o proteście i masakrze studentów z 1989 roku.
Za Bramą Przednią, na południe od ulicy Qian Men Dajie znajdują się pozostałości dawnej zabudowy – hutongi. Można to miejsce nazwać slamsami, ale nas nie odstraszyło to od zajrzenia również w tą część stolicy Chin.
Ostatnio komentowane